Sukces Drużyny New Tech Team 7570

 Jadąc do Turcji liczyliśmy na dobry występ naszej drużyny i miejsce przynajmniej w pierwszej 20-stce. Tymczasem odnieśliśmy niespodziewany sukces dochodząc aż do półfinału i będąc jednym z czterech najlepszych sojuszy zawodów.


Istambul Regional (1-4 marca) to międzynarodowe zawody robotyczne typu FIRST dla młodzieży szkolnej w wieku 12-17 lat. Brały w nich udział 35 drużyn z różnych krajów świata. Zawody są rozgrywane w systemie pucharowym, każdy mecz trwa 2,30 minuty, a rywalizują między sobą dwa sojusze - czerwony i niebieski, których roboty (w tym roku, zgodnie ze scenariuszem) muszą pobierać i wrzucać piłki oraz plastykowe dyski. Do sojuszu losowane są trzy drużyny. New Tech 7570 reprezentowało Polskę i Technikum New Technology w Zamościu.

Pierwszego dnia kwalifikacji przez pierwsze sześć meczów zajmowaliśmy drugie miejsce. Kwalifikacje grupowe skończyliśmy ostatecznie na 5 miejscu i wybieraliśmy drużyny do naszego sojuszu na mecze pucharowe. W ostatnich dwóch meczach półfinałowych przegraliśmy nieznaczną liczbą punktów.
Rezultat naszej drużyny cieszy tym bardziej, że byliśmy debiutantami (tzw. rookie), biorącymi pierwszy raz udział w zawodach FIRST. Przyjmowaliśmy częste gratulacje, bo rzadko się zdarza, aby drużyna rookie doszła aż do półfinałów. Dodatkowo byliśmy jednym z najmłodszych zespołów (uczniowie gimnazjów i liceum) konkurującym z drużynami najlepszych szkół technicznych w Turcji i na świecie.

Co nam dał udział w zawodach w Stambule? Przede wszystkim każdy z członków zespołu miał do wykonania określone zadania, które stale podlegały ocenie sędziowskiej. Uczyło to zgrania i współpracy w zespole. Ponadto należało się komunikować z innymi zespołami, sędziami, organizatorami i kibicami po angielsku, co z pewnością przełamało bariery psychologiczne każdego z nas i nauczyło radzenia sobie w trudnych sytuacjach (np. podczas prezentacji zespołu przed sędziami, określania strategii meczowej z innymi drużynami sojuszu). Wyjazd był również doskonałą okazją do nawiązania wielu kontaktów z drużynami i szkołami z innych krajów oraz poznania kultury i najważniejszych zabytków Stambułu, ze świątynią Hagia Sofia na czele.
Należy przede wszystkim podkreślić, że zostaliśmy świetnie przygotowani do zawodów przez naszych mentorów i kadrę Technikum New Technology w Zamościu. Zbudowany przez nas robot – Forrest – był właściwie niezawodny. Pragniemy też podziękować naszym sponsorom – firmie Sitaniec Technology z Zamościa, Migro z Komarowa oraz Prezydentowi Miasta Zamość za wsparcie organizacyjne, merytoryczne i finansowe naszego wyjazdu.